Jump to Navigation

Adopce ovce ouessantské

Kategorie:
beranek_ouessantsky.jpg
ovce_ouessantska.jpg

Naše klinika se stala adoptivním rodičem ovce ouessantské v ZOO Ohrada u Hluboké nad Vltavou. Pokud chcete námi podporované miniaturní ovečky vidět, navštivte ZOO Ohrada. Informace o zoologické zahradě jsou na stránkách www.zoo-ohrada.cz.
Ovce ouessantská pochází z ostrova Ouessant, který leží u nejzápadnějšího výběžku pobřeží Bretaně ve Francii. Ouessantská ovce, nebo také Bretaňská miniaturní ovce, je nejmenší plemeno ovcí na světě.
Vzhledem ke špatným klimatickým podmínkám, které na ostrově panovaly došlo během několika století k přirozené selekci. Takto vzniklo malé otužilé plemeno, které dokázalo přežít v nepřiznivých podmínkách. Obyvatelé ostrova žili především z rybolovu a ovce chovali především na vlnu. S vlastní produkcí vlny si vystačili, proto se s vývozem začalo až ve dvacátém století. Originální černá vlna umožnila vyrábět oděvy bez použití barviv. Na začátku dvacátého století byly z pevniny importovány k produkci oblíbené bílé vlny jiná mnohem větší plemena. Někdy se ve stádu také narodila jehňata hnědá, ta však nebyla žádoucí. Díky křížení s importovanými plemeny vznikla také ještě kromě černé a hnědé, bílá varianta. Ouessantské plemeno přežilo díky zájmu některých lidí, kteří jej dopravili na kontinent a poté také začali s chovem. Na samotném ostrově Ouessantská ovce zanikla, protože se pokračovalo v křížení s jinými plemeny.