Jump to Navigation

Agama jako domácí mazlíček (Pogona viticeps)

Kategorie:
Agama

Agamy patří mezi často chované plazi již i v našich domácostech. Ač se jedná o živočicha celkem nenáročného, dobře se adaptujícího na život v našich domovech, musíme mu zajistit kvalitní ubytování.
Agamy obývají středovýchodní části Austrálie, kde obývají polopouštní oblasti s řídkým porostem keřů a trav.
Dorůstají zpravidla velikosti 45-60 cm.
Pokud si pořídíme tohoto ještěra, musíme mu zajistit vhodné podmínky k bydlení. Terárium o velikosti 85*50*55 cm by mělo být dostačující pro jednoho jedince. Minimální rozměry pro pár jsou 120*55*55cm. Jako substrát je vhodné použít písek alespoň ve vrstvě 5 cm. Terárium bychom měli rozčlenit pomocí větví, kořenů, kamenů na menší prostory a různá zákoutí, která mohou agamy využít jako skrýše. Neměli bychom zapomenout na misku s vodou. Denní teplotu je třeba udržet na 30C, noční je vhodné snížit na 22C. Pokud agama přestane přijímat potravu a zalézá na stinné místo, může se jednat o tzv.simulované zimování. To vzniká ve chvíli, kdy teplota v teráriu klesne na cca 25C přes den. Toto je nebezpečné především u mláďat v růstu a u jedinců, kteří nejsou v dobrém zdravotním stavu. Osvětlení s UVB složkou spektra je nutné, stejně tak jako výhřevný bodový zdroj umožňující vyhřátí až na 45C. UVB složka slunečního záření je důležitá pro zdravý vývoj jedince, především kostí. Podporuje syntézu vitaminu D, který usnadňuje vstřebání přijatého vápníku ve střevech.
1b.jpg
Potrava by neměla být monotónní a agamám by měl být nabízen pestrý výběr kořistí a rostlin. Základ stravy většinou tvoří hmyz – švábi, cvrčci, sarančata a výjimečně mouční červi. Agama může spořádat až 30 cvrčků týdně. Dospělí jedinci příležitostně přijímají i holátka myší a potkanů. Agamy také doplňkově přijímají zeleninu (okurka, pampelišky, paprika, čínské zelí, mrkev) a ovoce (jablko, meloun, broskev, banán…). Vodu pijí olizováním kapek vody v teráriu (na skle, na potravě) nebo z ploché misky. Pokud agamy nevidíte pít, patrně jim stačí tekutiny přijaté z ovoce či zeleniny. Důležité je také podávat vitamíny a vápník.
Agamy zimují , a to v době od listopadu do poloviny ledna. Zimovat můžeme jen zdravé jedince starší jednoho roku.Trávicí systém musí být vyprázdněný, aby rozkládající se potrava ve střevech nezpůsobila zbytečné zdravotní problémy.V příp. jakýchkoli pochybností o zdravotním stavu zimování ukončíme. Mláďata mladší zimujeme méně než dva měsíce. Teplota odpovídá 17C ve dne a 15C v noci.
Po správném zimování následuje doba páření. Samičky mívají 2-4 snůšky do roka po 12-30 vejcích.
1c.jpg
Agama stejně jako jiní živočichové je náchylná k mnoha onemocněním. Nejčastější problémy vznikají díky špatným podmínkám, ve kterých žijí a díky stravě , kterou přijímají. Nedostatečný příjem vápníku a následně špatný vývoj kostí, onemocnění trávicího systému, onemocnění ledvin, problémy se zadrženou snůškou , kožní problémy a mnoho dalších onemocnění můžeme při včasném vyšetření a provedené diagnostice odhalit a často i úspěšně léčit. Rentgenologické, ultrasonografické vyšetření, odběry krve či cytologické vyšetření patří k běžným diagnostickým metodám i u plazů. Proto v příp. jakýchkoli pochybností je lepší navštívit veterinárního lékaře raději s předstihem než vyčkávat a přijít už naneštěstí pro Vašeho miláčka pozdě.