Jump to Navigation

Anální žlázky a jejich trable

Kategorie:

Onemocnění análních váčků patří mezi jedny z nejčastějších onemocnění pejsků. Anální žlázky, často také nazývané anální váčky, nebo také perinanální žlázky mohou být postiženy impakcí (ucpání vývodu) nebo zánětem, který může vyústit v absces. Postižení jedinci si velmi často olizují okolí řitního otvoru, mohou takzvaně „sáňkovat“ po podlaze a problematicky kálejí vzhledem k bolestivosti při vážnějším postižení.

Lokalizace a funkce
23b.png
Tyto žlázky jsou situovány v okolí řitního otvoru a to v pozici 4 a 8 hodinového ciferníku. Vývody těchto dvou žlaz vyúsťují na přechodu kůže a sliznice řitního otvoru.
Všichni predátoři, divoké kočkovité i psovité šelmy,si primárně díky těmto žlazám značí svoje teritorium a využívají je při komunikaci mezi sebou. Část obsahu žlázy odchází s každou stolicí při kálení a tím zanechávají jedinci svoji pachovou značku v prostředí.

Onemocnění
23c.jpg
Z mnoha různých důvodů – rasa, hustota sekretu žlázy, tuhost stolice- může dojít k impakci (ucpání) vývodu žlázy. Velmi často do ordinace k veterinárnímu lékaři přicházejí s tímto problémem především plemena menšího vzrůstu. Zvířata reagují již výše zmíněným sáňkováním zádě po podlaze příp. po chodníku. Za dané situace hrozí poškození a podráždění řitního otvoru.
Anální žlázy se mohou také zanítit a ve finále často vznikne dokonce i absces, který se může provalit přes kůži ven. Toto je velmi bolestivý stav, který může vyústit i v pokousání majitele při snaze zjistit, co pejska trápí.

Prevence a terapie
Při ucpání vývodu žlázy je nutné je kompletně vyprázdnit. Někdy se musí přistoupit k sedaci (přispání pacienta) vzhledem k bolestivosti a použití sondy, která se do váčku zavede. Celkový stav pacianta není ohrožen ani jinak vážně ovlivněn, pacient si však může vážně odřít řitní otvor a jeho okolí při sáňkování.
V případě probíhajícího zánětu je nutné pacientovi podávat antibiotika a to minimálně 7-14 dní. Důležité jsou také výplachy.
Pokud se problémy dlouhodobě opakují a recidivují, je poté majiteli doporučen chirurgický zákrok, a to odstranění těchto pachových žláz.