Jump to Navigation

Chronické selhání ledvin

Kategorie:

Vážení chovatelé,
V tomto krátkém sdělení bychom vás chtěli seznámit s možnostmi diagnostiky a terapie chronického selhání ledvin. K sepsání tohoto materiálu nás vede fakt, že v letošním roce (leden až srpen 2008) jsme se na pracovišti setkali s přibližně 20 pacienty trpícími tímto onemocněním. Statistické údaje jsou neúprosné- pouze dva jedinci z této skupiny jsou stále naživu a relativně dobře prosperují.

Proč je úspěšnost léčby tak nízká? Převážná většina těchto pacientů je předvedena k vyšetření až ve značně pokročilém stadiu onemocnění. Několik týdnů i měsíců hubnou, více pijí, mají abnormálně řídkou moč, občas zvrací nebo trpí průjmem. Většina majitelů nepřikládá těmto občasným potížím význam a konzultaci vyhledává až v momentě, kdy pacient přestává zcela jíst, pouze pije, intenzivně zvrací a je velmi vyhublý. Že jsou postižené ledviny v tomto případě poznáme vyšetřením krve a pomocí kultivace moči, ultrasonografického vyšetření, RTG vyšetření a biopsie ledvinné tkáně jsme v některých případech schopni také určit příčinu selhání ledvin.
Lidé trpící tímto onemocněním chodí na hemodialýzu a čekají na vhodného dárce pro transplantaci ledviny. Ani jedna z těchto technik není v současné době v našich podmínkách proveditelná. Stav se dá proto ovlivnit pouze konvenční terapií, kterou představuje infúzní léčba, medikamenty na zmírnění nevolnosti a jiných vedlejších účinků selhání ledvin, antibiotika pro tlumení močové infekce, vitaminózní podpora, případně erytropoetin pro stimulaci krvetvorby (většina pacientů trpí zároveň anémií (chudokrevností)). Pacienty pro tuto terapii hospitalizujeme, mají intenzivní péči, přesto je tento postup ve většině případů neúspěšný. Kritériem úspěchu je obnovení chuti k jídlu, normalizace aktivity a plnohodnotného života jedince. I tak je přežívání většinou měřeno maximálně na měsíce.

Co dělat, abychom se s tímto těžkým soupeřem museli utkávat co nejméně?
Zásadní je preventivní monitoring funkce ledvin. Minimem je pravidelné vyšetřování moči. Pokud je moč hustá (měříme refraktometrem), neobsahuje krev ani jiné patologické příměsi, dá se orientačně posoudit funkce ledvin jako dostatečná. Vyšetření moči je velmi jednoduché, levné a lze ho provádět třeba při každoroční vakcinaci. Cena vyšetření moči papírkem a refraktometrem je u nás 60 Kč. Vyšetřením moči se dá odhalit také řada jiných problémů.
Ještě přínosnější pro posouzení funkce ledvin, zejména jejich filtrační schopnosti, je vyšetření krve. Stanovením krevních parametrů močoviny a kreatininu se dá funkce ledvin posoudit poměrně přesně. Odběr krve je nebolestivý, stačí malé množství a výsledek vám sdělíme během 10 minut (naše pracoviště je vybaveno biochemickým analyzátorem). Pokud vyšetřujeme krev, doporučujeme také monitoring funkce jater, stanovení krevního cukru a bílkoviny. Cena tohoto profilu (močovina, kreatinin, jaterní testy, glukóza, celková bílkovina) je u nás 409 Kč včetně odběru a vyhodnocení. Toto vyšetření by bylo vhodné provádět každoročně u psů starších 8 let a koček starších 10 let.
Vyšetřením moči nebo krve zjistíme velmi užitečné informace, které nám umožní řešit nastupující onemocnění ihned. Výrazně se tím zlepší prognóza pro délku kvalitního života vašeho miláčka, u kterého se onemocnění ledvin rozvíjí. V časném stadiu je řešení mnohem jednodušší, levnější a s uspokojivou šancí na úspěch.

Hodně zdraví vašim miláčkům přeje kolektiv veterinární ošetřovny Mírové náměstí