Jump to Navigation

Objevili jste bulku na kůži Vašeho mazlíčka? Důvod k obavám nebo banalita?

Kategorie:
22.jpg

Hladil jsem svého psa po zádech, škrábal jsem ho za ušima a najednou jsem pod prsty ucítil bulku, která tam předtím zaručeně nebyla. Už dlouho jsem nezažil tak nepříjemné překvapení. Hlavou se mi neustále vznáší strašák rakoviny, která je v současné době tak často zmiňována v médiích i mezi lidmi. Zmítán emocemi jsem se rychle vydal na cestu k veterináři.
„Jak dlouho ten útvar pozorujete?“ ptá se doktor. „Našel jsem to včera, předtím to tam nebylo“, odpovídám. „Tak Vašeho psa vyšetříme a podíváme se, jestli nemá někde další“, říká lékař a jeho ruce prozkoumávají povrch Benovy kůže. Jistěže. „Tady je ještě jedna podobná“, prohlašuje doktor a ukazuje mi malou, kulatou, pohyblivou bulku na boku mého psa.
„Myslím si, že je to lipom, tukové depositum pod kůží. Jsou velmi obvyklé a obvykle nepředstavují žádný problém“, říká doktor. Když jsem zaslechl tyto příznivé zprávy, dosti se mi ulevilo. Lékař poté pokračuje...
„Nicméně, v této situaci skutečně nevíme, jestli to tak doopravdy je, dokud nevyšetříme několik buněk z tohoto útvaru pod mikroskopem. Představuje to jednoduchou tenkojehelnou biopsii, postup nebolestivý a pacienta nestresující, obarvení buněk na sklíčku a vyšetření pod mikroskopem.“
V tomto případě byl lékař důsledný a pečlivý. Diagnóza totiž nejde postavit pouze na pohmatu. Mikroskopické vyšetření vzorku odebraného injekční jehlou (cytologie) je mnohdy diagnostické, minimálně je schopno rozlišit, zda se jedná o zánětlivou či nádorovou změnu. Definitivní diagnózu poté určí histologické vyšetření vzorku odebraného chirurgicky, které provádí akreditovaný patolog.
Lipom je nejběžnější podkožní nádor ve veterinární praxi. Je měkký, kulatý, lokalizovaný v podkoží, někdy vyrůstá mezi svaly nebo povázkami v hlubších vrstvách. Je to nádor nezhoubný (benigní). Zůstává na místě svého vzniku, nevrůstá do okolních tkání (maximálně je stlačuje) a nemetastázuje do vzdálených míst v těle. Většina lipomů nemusí být odstraněna, pokud roste lipom trvale a tlačí na jiné struktury, je vhodné jej odstranit. Taktéž je možno odstranit tento nádor z kosmetických důvodů. Velmi vzácně může lipom obsahovat v sobě jiný typ nádoru (např.nebezpečný mastocytom) a v tomto případě je diagnostika a terapie naprosto nezbytná. Proto nelze vyslovit diagnózu pouze na bázi pohmatu a pohledu- nemůžeme na 100% předvídat povahu a chování zdánlivě nevinně vyhlížející bulky.
Ne každá bulka musí nutně znamenat nádor. Některé kožní útvary mohou představovat ucpané mazové žlázy, tzv.sebaceózní cysty nebo ateromy. Kožní cysty mohou také obsahovat odumřelé buňky, pot, zbytky chlupů, často spontánně praskají a ranka se vyhojí. Některé se mohou infikovat, zanítit a... tyto by měly být odstraněny a pro jistotu vyšetřeny patologem. Pro vývoj ateromů jsou predisponována určitá plemena, např.kokršpanělé. Z mazových žláz mohou vznikat také poměrně často se vyskytující nezhoubné nádory-adenomy mazových žláz. Tyto po chirurgickém odstranění nepředstavují již žádné riziko.
Jak tedy poznat, která bulka je nebezpečná a která nikoliv? Popravdě, vše jsou pouze dohady do té doby, než se útvar vyšetří cytologií nebo histologicky. Nespokojme se tedy s pouhým konstatováním „to je určitě lipom“, snažme se tuto hypotézu dále podpořit. Pokud je kůže nad bulkou bez chlupů, zarudlá, bolestivá, bulka roste na sliznici dutiny ústní, je třeba vždy a co nejrychleji vyšetřovat! Pamatujme na to, že ne všechny bulky jsou rakovinného původu, některé útvary jsou neškodné a nevyžadují bezprostřední chirurgii.
Diagnostika
22b.jpg22c.jpg
Cytologie, zde obarvený otiskový preparát z povrchové mokvající kožní léze, připravený na prohlížení pod mikroskopem.

Odběr vzorku tenkojehelnou biopsií- nebolí více než vakcinace, pacient se nemusí uspávat, ani nijak zvlášť fixovat

RTG- rentgenogram hrudníku psa s nádorem plic

Každý typ buňky v těle se může potenciálně vyvinout v nádorovou tkáň. Existuje proto velký počet různých nádorů prakticky ve všech tělních lokalitách. Diagnostické postupy proto mohou být daleko složitější než jen zde zmiňované (vyšetření krve, ultrasonografie, a dnes již i endoskopie, CT vyšetření, magnetická resonance) a terapeutické možnosti jsou také velmi početné. Každý případ je nutno hodnotit individuálně. Např. budeme operovat 16-letého psa s 3 cm lipomem pod kůží? Pravděpodobně ne. Stejný pes s drobným, 1 cm velkým mastocytomem, by však měl být operován co nejdříve.

Terapie
Chirurgie: stále ještě nejdůležitější metoda v onkologii- co jde bezpečně odstranit, je třeba odstranit
Chemoterapie: chemoterapeutika jsou vysoce toxické pro dělící se buňky, představují proto účinnou zbraň pro hubení nádorových buněk, které se obecně dělí rychle. V některých případech se chemoterapie používá jako doplněk chirurgie, v jiných je jediným možným nástrojem k potlačení nádoru.
Radioterapie: ozařování nádorů (zejm.invazivních, špatně ohraničených a rychle rostoucích) představuje další, v našich podmínkách však těžko dostupnou možnost léčby. Provádí se na vysoce specializovaných veterinárních centrech v zahraničí.
Další metody jako imunoterapie, termoléčba apod.mají doplňkový význam a jsou v současné době podrobněji studovány.

Co tedy dělat, pokud objevíte bulku? Je to dosti individuální. V případě, kdy je pacient sledován po předchozím odstranění maligního (zhoubného) nádoru, je každou další bulku vhodné ihned odstranit a zaslat na histopatologické vyšetření. V jiném případě, kdy má lékař jistotu, že se jedná o lipom (podloženo např.cytologií) nebo bradavici, je možné útvar periodicky sledovat, měřit a k chirurgii přistoupit v budoucnosti při jiném zákroku, nebo vůbec (pokud se velikost nemění). Je třeba také vzít v potaz riziko anestezie. Pokud je přínos odstranění nádoru pro pacienta vyšší než riziko anestezie, je vhodné nádor odstranit.
Prohlédněte řádně svého psa dnes. Poté za měsíc a vždy měsíčně. Jestliže naleznete nějakou abnormalitu, vězte, že moderní veterinární medicína má mnoho možností v diagnostice a terapii většiny onemocnění.