Jump to Navigation

Parazité a dovolená v zahraničí

Kategorie:
220px-CanineVisceralLeishmaniasis.png
komar.jpg

2) Leishmanióza (Leishmaniosis)

Jedná se o protozoární onemocnění psů vyskytující se v oblasti Středozemního moře, Africe, Jižní Americe a v USA. Vážný problém způsobuje především v oblasti Španělska, Portugalska, Itálie, Řecka či jižní Francie. Tuto chorobu přenáší komár rodu Phlebotomus.V obratlovcích (psovité šelmy, hlodavci, člověk) se vyskytují především bezbičíkatá stadia, a to zejména v játrech, slezině, mízních uzlinách či kostní dřeni. Ve střevě komára se leishmanie mění v bičíkatou formu, která se množí, postupuje do jícnu a při sání vnikne do nového hostitele.U psů se onemocnění projevuje především změnami na kůži. Mezi úvodní příznaky patří, např. zvýšená únava, hubnutí, záněty očí, horečka, zduření mízních uzlin….srst je často lomivá a řídká. Místa bez srsti nacházíme nejčastěji kolem očí, na uších, v okolí nosních otvorů, poblíž ramenních kloubů či sedacích hrbolů.
K podezření na toto onemocnění vede v našich podmínkách pobyt psa v oblastech výskytu onemocnění.
Detekce protilátek proti Leishmaniím se provádí pomocí serologických testů.
Dnešní veterinární medicína nedisponuje žádným lékem, který by dokázal nemocného psa úplně vyléčit. Často dochází k recidivám.
Pokud trávíte dovolenou v těchto oblastech, preventivně se doporučuje používat přípravky (spot-on) s repelentním účinkem.