Jump to Navigation

Phelsuma laticauda laticauda (Felsuma zlatoocasá)

Kategorie:
17.jpg

Tento diurnální gekon žije na severním Madagaskaru, Komorských ostrovech a Seychelách. Obývá hladké kmeny stromů a někdy zavítá i do lidských obydlí.
Patří k malým denním gekonům dorůstajícím maximálně 13 cm. Barva těla hraje odstíny zářivé žluté, zelené a ve vzácných případech i modré barvy. Horní víčko je ohraničeno azurově modrým lemem a celá záda a ocas jsou jakoby poprášené zlatým prachem.
Je vhodné je chovat v párech či skupinu samic s jedním samcem. Samci se k sobě chovají agresivně.
Živí se především různými druhy hmyzu.V zajetí je krmíme především cvrčky, drobným polním hmyzem, octomilkami....Monodieta tučnými cvrčky může způsobovat obezitu, s tím spojenou lenost, pomalost a případně i poruchu plodnosti. Stravu jim můžeme obohacovat nektary či medem, občas i banánem, pokud ho přijímají. Důležité ve výživě jsou také vitamíny, ve kterých obalujeme hmyz před jeho umístěním do terária. Každý den několikrát postřikujeme terárium vodou, abychom dosáhli požadované vlhkosti. Felsumy olizují ulpělé kapičky na skle či na bambusu.
Vyžadují teplotu kolem 28C ve dne, 20C v noci a vlhkost kolem 60-70%.
Pohlavně dospívají kolem 10-12 měsíce. Ve věku 6 měsíců již můžeme odlišit pohlaví. Samečci mají výrazněji vyvinuté femorální póry. Mohou mít výraznější barvu, širší hlavu a rozšířený kořen ocasu.
Samičky kladou vajíčka v párech jednou za 4-6 týdnů. Při kladení jsou vajíčka měkká, zranitelná a proto je samička lepí často na nepřístupná místa. Nejčastěji je schovává mezi listy rostlin či do dutého kmene bambusu. Mláďata se líhnou při 30C cca za 60 dní a měří 4 cm.

Doufáme, že Vám naše dvě felsumky příjemně zkrátí dobu strávenou v čekárně. Nejčastěji je zahlédnete na kmenu bambusu nebo uvnitř obdélníkové lampy, kterou přijaly za své útočiště, když se cítí ohrožené. Pokud budete mít štěstí, uvidíte je lovit či přežvykovat čerstvě uloveného cvrčka. Rády olizují med s vitamíny, kterým jim občas zpestřujeme stravu. Jedna felsumka se narodila v prosinci, druhá v lednu.