Jump to Navigation

Proč kastrovat králici ?!

Kategorie:
děložní rohy a krčky naplněné krví
nádor dělohy

Gynekologické problémy králic aneb proč preventivně kastrovat ?
Mezi nejčastější zdravotní problémy králic ve vyšším věku patří onemocnění pohlavního aparátu. Nejčastěji se jedná o nádorová onemocnění, a to o adenokarcinom. Tento nádor roste pomalu, králice často zpočátku nemá žádné příznaky. Může se objevit hematurie(krev v moči), výtok z pochvy, hubnutí a v příp. metastáz, i problémy s dechem či neurologické příznaky.
Při klinickém vyšetření zjišťujeme často zvětšení dutiny břišní, palpačně (pohmatem) bývá nádor někdy zjistitelný ,ale diagnózu potvrdíme rentgenologickým či ultrasonografickým vyšetřením. Je třeba odlišit příp. další onemocnění, např. zánět dělohy, aneurysmata…Toto onemocnění nepostihuje jen starší samice, ale i králice ve věku 2 či 3 let. Nádor může dorůst opravdu velké velikosti. Poslední operovaná pacientka vážila před zákrokem 1100g a po zákroku 800g. Nádor vážil celých 300g, což odpovídá téměř třetině váhy pacientky.
Jediným řešením, pokud pacientka nemá metastázy, je kastrace. Samozřejmě ideálním řešením je brzká prevence, tedy kastrace do 1 roku života. V tuto dobu je chirurgický zákrok výrazně jednodušší proto, že samice ještě nemá v dutině břišní uloženo tolik tuku.
V příp. metastáz nejsme schopni pomoci, účinná chemoterapi prozatím neexistuje.
V příp. .že samička krvácí z pochvy, je třeba okamžitě vyhledat veterinárního lékaře. Může se jednat o prasklé aneurysma v děložním rohu a hrozí vykrvácení. Pomocí je opět kastrace, tedy odstranění zdroje krvácení.